Svobodu slova na sociálních sítích má chránit nový polský zákon

Polský Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro ohlásil 17. prosince novou legislativu, která má bránit uživatele sociálních sítí proti cenzuře a která má vytvořit zvláštní Soud pro ochranu svobody slova.

Sociální sítě nebudou moci odstranit příspěvek nebo zablokovat profil, pokud obsah neporušuje polské právo. Když se tak stane, uživatel může zaslat stížnost, na jejíž vyřízení budou mít platformy 48 hodin. Poté bude moci poškozený uživatel podat podnět k rozhodnutí soudu, který musí rozhodnout do 7 dnů. Celý proces má probíhat elektronicky. Jestliže soud rozhodne ve prospěch uživatele a internetová služba nesjedná nápravu, může být pokutována Úřadem pro elektronické komunikace až do výše 8 mil. zlotých (EUR 1.8 mil.).

Evropská komise před pár dny představila zákon Digital Services Act (brzy o něm napíšeme víc), který se věnuje spíš odstraňování obsahu než ochraně svobody slova. Podobně vypadá tato legislativa v Německu nebo Francii. I na to se odkazuje polské ministerstvo při zdůvodňování, proč přijímá vlastní regulaci.

7 komentářů u „Svobodu slova na sociálních sítích má chránit nový polský zákon“

 1. Veľmi dobrá a potrebná iniciatíva. Moji poľskí priatelia pripravú tzv. Poľký YOUTUBE. Nezávislý a slobodný. STOP CENZÚRE!
  Pokiaľ chcete o projekte viac info napíšte na email. Rád sa podelím a bolo by fajn, aby sme prešli k poliakom a opustili to nešťastie, ktoré sa pomaličky posúva ako fašizmus a komunizmus.
  ÚSTA NÁM NEZATVORIA!

 2. Polská katolická církev, která má v Polsku silné slovo, chce ve spolupráci se státem léčit homosexualitu. Podle vědců je taková léčba nesmysl a může přinést psychické problémy. Pokud kvůli voličům vznikne polský zákon, který bude léčbu legitimizovat, tak od té chvíle sociální sítě nebudou moci moderovat např. pejorativní komentáře, které budou homosuxály posílat do léčeben.

  https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/homosexualita-katolicke-cirkev-lgbt-polsko_2009202049_pj

  1. Ten článek je odvážnou spekulací, která dává prostor jen jedné straně. Bylo by užitečné slyšet i názor publicistů blízkých polské církvi, aby vysvětlil, co se myslí onou terapií. Nicméně toto není web, kde bychom měli debatovat téma LGBT. Hranice mezi svobodou slova a cenzurou na sociálních sítích je zřejmá – rozhodující musí být zákony dané země a v případě pochyb musí rozhodovat soudy, nikoli média, neziskovky nebo brigádníci v zahraničí.

  2. „…tak od té chvíle sociální sítě nebudou moci moderovat např. pejorativní komentáře, které budou homosuxály posílat do léčeben.“

   A to je přesně to, o čem je svoboda slova. Jestli je někdo hlupák (a nebo zatím nenašel odvahu si stejnou sexuální orientaci přiznat), který má potřebu se pejorativně vyjadřovat na adresu homosexuálů, tak ať. Jestli překročí hranici vymezenou zákonem, tak přijde trest. Ale jinak je to jeho věc, jak se prezentuje. A nás ostatní nikdo nenutí takové komentáře číst (stejně jako nás nikdo nenutí vyhledávat v reálném životě takové lidi a hovořit s nimi).

   1. – ne tak docela. Ve chvíli, kdy je schválen zákon o „hate speech“ vůči menšinám, je tento „gumový instrument“ použitelný na kde – co. Nevím proč mi na mysli v této souvislosti vytanul blahé paměti „pendrekový zákon“ z konce osmdesátých let . . . ;). Nicméně – řeč je primárně o šedé zoně „potenciálně škodlivého obsahu“, který je poskytovateli na síti t.zv. „demonetizován“, aniž soud rozhodl o jeho protizákonnosti…

 3. O jaké svobodě to v Polsku mluví ? Statisíce žen se domáhá svého práva rozhodovat o svém těle a životě sama, jako mají toto právo i muži, ne na příkaz církve a tomu říkáte svoboda ?
  I za protektorátu myslím, že ženy měly to právo rozhodovat samy o sobě, své budoucnosti, svému zdraví a svém dalším životě, jako měli a mají stále muži.
  Ne každá si může dovolit těhotenství, porod a cca 20 let financování budoucího danového poplatníka.
  Vláda ženám nic neulehčí, neposkytne, ale naopak je potrestá za to malými důchody, jako je tomu všude i u nás. At se jdou všichni vycpat se svobodou a právy – opět jako vždy jsou svoboda a práva jen na straně mužů.

  1. Nezlobte se prosím, ale pro komentáře k rozhodnutí polského ústavního soudu, které nesouvisí s omezováním slova, toto není vhodný web. Prosím držme se tady tématu cenzury na sociálních sítích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *