O co nám jde

Petice záměrně nenavrhuje jedno konkrétní legislativní řešení. Na ně se názory různí a my zatím nechceme žádné z nich upřednostňovat. Vyzýváme k poctivé diskusi nad všemi náměty a po tom, aby z debaty nebyl nikdo vylučován. To téma je pro zachování demokracie zásadní a potřebuje zástupce levice i pravice, konzervativců i liberálů.

Naše požadavky směřují k vytvoření podmínek pro to, aby zákonodárci vůbec pochopili rozsah problému a hrozbu, kterou omezování svobody slova pro svobodnou politickou soutěž představuje. Další kroky již budou především na nich, na politických stranách (oslovíme všechny zastoupené ve Sněmovně) a na médiích, aby se tématu důkladněji věnovali.

Nejsme profesionální lobisté. Nabízíme spíš odbornou pomoc – při mapování různých forem cenzury a přístupů vlád různých zemí (best and worst practices), případně při metodice sběru podkladů od poškozených klientů globálních platforem. Americká vláda také nejdříve sbírala stížnosti a na jejich základě pak právní výbor Senátu „griloval“ odpovědné manažery.

Nejdříve je třeba vynucovat existující zákony a vyjasnit právní stav (např. kdo je za firmy typu FB odpovědnou osobou, zda proces reklamace vyhovuje zákonu a zda má zákazník možnost při neoprávněném odmítnutí služby dovolat se svých práv). Měl by také vzniknout orgán, který bude na straně státu komunikačním partnerem pro globální platformy (např. jako v Maďarsku) a který shromáždí návrhy legislativních řešení.

2 komentáře u „O co nám jde“

  1. Dobrý den, stop cenzuře by měl být krok k opětovnému nabytí svobody. Okamžitě by měla vzniknou další petice, a to o „Zákazu vstupu tzv. nezisko- ziskových organizaci do škol, kde vymývají mozečky našich dětí. Školy mají být apolitické, ovlivňování myšlení dětí tím“ správným“ směrem by mělo být klasifikováno jako trestný čin veřejného ohrožování a také tak trestáno.
    Politická strana, které opravdu záleží na svých voličích by měla mít v programu důslednou kontrolu činnosti, financování politických neziskovek a jejich zákazu.

    1. Máte pravdu, že i toto horké téma patří do společenské diskuse, kde by neměl být žádný názor předem vylučován nebo ostrakizován. Nicméně spadá to už mimo hranice (již tak rozsáhlého) tématu svobody slova, které jsme si tu vytyčili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *