Ke svobodě projevu vyzývají také německy mluvící intelektuálové

Po výzvě 153 intelektuálů z anglicky mluvícího světa v Harper’s se proti politické korektnosti a (auto)cenzuře postavila také skupina intelektuálů z Německa, Švýcarska a Rakouska. Vyzývá ke svobodné diskusi a k odporu proti tomu, aby rostoucí tlak falešné morálky nutil organizátory a vydavatele rušit nebo odsuzovat chystaná představení a publikace.

Výzvu německy píšících autorů publikovala platforma Intellectual Deep Web Europa inspirovaná diskusemi bez politické korektnosti Jordana Petersona, Sama Harrise a a dalších v reakci na tlaky v mainstreamových mediích a na univerzitách. Iniciátory jsou editor Neue Züricher Zeitung, Milosz Matuschek, a publicista Gunnar Kaiser. Mezi prvními signatáři jsou spisovatelé, vědci, právníci, filozofové a žurnalisté celé řady médií.

„Vyžeňme z veřejné debaty strach a vnesme tam odvahu. Projevme solidaritu s těmi, kteří jsou kvůli svým názorům propouštěni, cenzurováni nebo umlčováni. Ne nutně proto, že jejich názory sdílíme. Dokonce je můžeme odmítat. Ale proto, že je chceme slyšet, abychom si mohli vytvořit názor vlastní. Pojďme vyslat signál odvahy všem lidem ve veřejném životě a postavme se za svoje kolegy. Pojďme společně zvýšit cenu zbabělosti a snížit cenu odvahy.“

10 komentářů u „Ke svobodě projevu vyzývají také německy mluvící intelektuálové“

  1. Viem o čo ide. Zavrieť ústa všetkým doradu.

    1. Byla jsem několikrát zablokovaní na sociální síti a to 3x po 30 dnech. Ani po odvolání jsem neuspěla i když na příspěvku nebylo nic sprostého ani závadného. Souhlasím s vaší peticí a ráda ji podepíši.

  2. Politická korektnost je nová forma útlaku svobody. Za svobodu nesčetně lidí bojovalo a mnoho statečných i zahynulo. Každý člověk by měl být zodpovědný sám za sebe a nikdo by neměl být zlý, ani hrubý, ale každý má právo na svůj názor, pokud jím přímo neohrožuje bezpečí ostatních. A každý bychom měli toto právo respektovat. Za svobodu se musí bojovat a nesmíme si ji nechat pod falešnou rouškou vnucené tolerance vzít.
    Kde je cenzura, tam je nesvoboda. A kde je nesvoboda, tam je bída života.

  3. Absolutne nesuhlasim s cenzurou na internetu,lebo možu zmanipulovat vysledky volieb a keby sme to ako občania dovolili sa tato vec rozširit do celeho sveta a tak manipulovat rodiny celeho sveta ako sa im bude pačit.čo považujem za nemyslitelne!!!

  4. Zmatení (či „obsazování“) pojmů je krásně viditelné na posunu významu „politická korektnost“ a jeho perverzi v pravý opak. Politicky korektní je totiž Voltair, pokud hlásá: “ – s vaším názorem nesouhlasím, ale položím život za to, abyste jej mohl vyslovit – „. Umělé a netransparentní omezování informačního prostoru názorům ocejchovaným dnes slovem „nekorektní“, je ovšem samo o sobě vrcholem politické nekorektnosti. O tom, zdali je nějaký výrok věrohodný, či pravdivý, musí rozhodovat JEDINĚ jeho adresát. Nikoli ten, kdo poskytuje veřejný prostor k diskuzi. Pokud tomu tak není, opouštíme platformu demokratické diskuze a ocitáme se na platformě manipulace – se vším, co to znamená pro svobodu jednotlivce, až do oněch důsledků, kterých jsme si užili v minulém století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *