Hybridní triky elfů

Asi před týdnem jsem se na zdi Andreje Ruščáka zapojil do diskuse o cenzuře a elfech a jeden z nich, Vít Kučík, se k nám připojil. Krátce poté jsem našel v Lidovkách jeho rozsáhlý text Studená válka 2.0, kde rozvíjí své teorie o „kouzlech hybridních triků“ („sympatizanti Ruska… vůbec nemusejí být sympatizanti Ruska, dokonce mohou mít k Rusku velmi negativní vztah“) a o tom, že by s nimi měl Západ bojovat vytvořením „společné platformy všech zemí, které chtějí … sdílet jeden kyberprostor“. Vlastenecké aktivisty tam nazývá užitečnými idioty s tím, že „jsou zcela autentičtí…, dané narativy obhajují jako svůj názor a jejich sdílení jako své právo na svobodu slova.“

To je asi ten důvod, proč je elfové zařazují na svou černou listinu reportů a nálepkují jako součást dezinformační scény. Stačí jen, aby váš článek převzalo médium, které tito anonymové nepovažují za kvalitní, a nebo abyste zastávali názor, který oni mají na seznamu konspiračních teorií. Např. že EU podporuje ilegální migraci. To je s tím posledním návrhem z Bruselu docela aktuální, ne?

Jak by se panu Kučíkovi líbilo, kdyby ho nějaká skupina – říkejme jí třeba skřítci – jmenovala ve svém reportu mezi dezinformátory a sympatizanty Putina jen proto, že jeho text líčí vizi federalizované a ještě více centralizované unie? Protože to je něco, co většina evropské populace odmítá a co by mohlo vést k rozpadu EU a posílení Ruska, že?

Snad je na tom dostatečně vidět, proč mají elfové pověst nebezpečné anonymní sekty, která rozděluje společnost a ve své nenávisti k některým se snaží o omezování svobody slova. Také by se dalo napsat, že „jsou zcela autentičtí a dané narativy obhajují jako svůj názor a jejich sdílení jako své právo na cenzuru“.

Teď jen doufám, že polemika s elfem nepovede k blokaci mého FB profilu. Ale kdyby ano, budeme mít jistotu, odkud vítr fouká.

14 komentářů u „Hybridní triky elfů“

 1. Tak to je.Jako za komunistů kdo nevěří v EU a nějaké ty jejich klimatické změny a multikulturní společnost je podle nich extrémista.U těch elfů je to zloděj křičí chyťte zloděje. Těm sorošovým elitám se hodí umlčet všechny kdo nezdílejí jejich zvrácené myšlení. Měl by se někdo těm kreaturám jako je Bob Kartous nebo Michael Romancov postavit.
  Vladimír Putin brání křesťanskou Evropu.Podporuje armény co brání svojí zemi před muslimskými arzejbanžánci. EU přitom prodává zbraně muslimům a křesťany nepodpoří. Tihle neomarxističtí elfové se dají vždy na stranu nepřítele.Nedivil bych se když by začali likvidovat i ty co se dávají na stranu moudrého prezidenta Alexandra Lukašenka v Bělorusku.Jako člověk se ztotožnuji s tím zásahem policie proti těm blbečkům v Bělorusku co chtějí Lukašenka odstranit.Nechci aby se v naší zemi chopily moci ty co by tento můj názor považovali za hranou.

  Jan Čáka

  Příbram

  1. Nevidíme to s podporou Lukašenka jako vy, ale to nevadí. Vy máte právo na svůj názor a jen věcnými argumenty se lze vzájemně přesvědčovat. Na místě k tomu vhodném. Tady nechceme rozvíjet debaty o geopolitice, ale věnovat se primárně našemu tématu – obraně svobody slova.

 2. Svoboda slova je dnes otázka „kdo hlídá hlídače“ – a zdali tento „hlídač“ může být samozvanec, samozvaná skupina, případně soukromá, či nadnárodní firma která nepodléhá demokratické kontrole a na kterou politická reprezentace svoji pravomoc (a odpovědnost!) deleguje. V případě mediace veřejného prostoru v éře informačně řízené společnosti jde o problém nejvyšší politické důležitosti. Pokud takováto „mediace“ navíc probíhá netransparentně – byť v režimu tajné služby státu – tedy struktury primárně demokratické – jsou běžní obyvatelé postaveni do role nesvéprávných osob, a tedy nemohou naplňovat svoji základní roli v demokracii – občanskou volbu. K té je totiž třeba veškerého spektra objektivních informací, nezkreslených „spin doctoringem“, selekcí a jinými PR technikami – nikoli informací, které nějaký anonymní „gate keeper“ považuje za relevantní, neboť odpovídají jeho zadání, či vidění světa. Tuto informovanost mají primárně zajišťovat média veřejné služby – ve kterých však namísto úporné snahy o objektivitu vidíme „názorovou žurnalistiku“ a salonní pěstování kolektivní stupidity, politiky „otázek, které se nekladou“, obhajované prominentními teoretiky typu pana Hvížďaly, která se však bohužel (bez ohledu na jejich vlastní kodex) promítá též do výběrového zpravodajství a přísné názorové selekce zvaných analytiků a odborníků. Pluralita prakticky neexistuje (jako „paraván plurality“ si v rozhlase pěstují jistého hodného pana Hoffmana) a výsledkem je, že řada respondentů je odkázána na zdroje zahraniční a internet (kde jak je vidět boj o „gatekeeping právě vrcholí“). Právě internet bude oním polem, kde se pro příští století rozhodne, zda naše civilizace bude svobodná, či zda bude řízena orwellovskou „myslipolicií“. Veřejná diskuze na toto téma je tedy urgentní – a osobně ji považuji dokonce za důležitější, než řešení přechodné pandemie, kterou je náš informační prostor momentálně zahlcen. Proto petici nesmírně vítám a těším se na další Vaše kroky.

 3. Můj článek je bohužel za paywallem, takže si nezúčastněný čtenář nemůže sám udělat představu, jak jste, pane Veselý, těch pár vět vytrhnul z kontextu a zašmodrchal tak, že jim ve Vašem podání nerozumím ani já sám 🙂
  Proto bohužel musím opakovat, že popisujete zcela mylně jak informace toho článku, tak činnost Českých elfů. Snažil jsem se s Vámi o tom neúspěšně diskutovat na FB.

  ČE nezúčastněně monitorují témata, které vycházejí v určitých uzlech ruského a českého kyberprostoru, dlouhodobým vyhodnocováním se snaží mapovat přelévání ruských narativů do českého kyberprostoru. Což je zcela legální činnost, která nikomu nemusi vadit (teda kromě ruské rozvědky, pokud mají pravdu, že 🙂 )

  Nedělají žádné „černé listiny“, v reportech žádné osoby za dezinformátory neoznačují. Nikoho necenzurují, nemají „patent na jediný správný názor“, atd., atp. Jejich činnost slouží primárně k zachování plné svobody slova, nikoli k jeji potlačení. Zmíněné reporty jsou veřejně k dispozici na jejich webu http://www.cesti-elfove.cz, kdo chce, může si svůj názor udělat sám.

  1. Pokud myslíte, že jsem vaše výroky vytrhnul z kontextu, není nic jednoduššího, než zde ocitovat celý váš odstavec. Celý dlouhý článek ani netřeba.

   Píšete, že žádné osoby za dezinformátory neoznačujete, ale je dobře známo, že např. advokátky Hamplová a Čírtková takto byly vámi označeny a jasně se vůči tomu ohradily. Nemluvě o vašem sporu s panem Tesárkem a dalšími. Píšete, že neděláte žádné černé listiny, ale na vašem webu uvádíte seznam „dezinformačních webů“. která prý ovlivňují veřejný diskurs. Na většinu z nich jsem nikde jinde nenarazil než u vás (a to se považuji za nadprůměrně aktivního čtenáře internetu) a ze statistik je patrné, že jejich dosah je naprosto marginální.

   Přiznám se, že jsem nevěděl, jak moc jste orientování na Rusko. Když píšete, že „mapujete přelévání ruských narativů do českého kyberprostoru“, zajímalo by mě, zda podobně bráníte svobodu slova tím, že mapujete přelévání také čínských, tureckých nebo bruselských narativů do českého kyberprostoru.

  2. Vít Kučík: Pan Veselý ten článek napsal dobře. Čeští elfové mají černé listiny.Třeba neřeknou vše oficiálně ale opravdu jsou schopní označit za špatného každého kdo chce vystoupit z EU a NATO.
   Na tom webu čeští elfové tak tam jsou lži o tom že prý weby jako je AC 24,Nová republika nebo dokonce Protiproud.cz že jsou ty weby dezinformační. No upřímě nemám čas ani náladu se v těch elfech šťourat do hloubky ale nedivil bych se když by dali na nějakou černou listinu i parlamentní listy co důvěryhodné jsou.
   Je to stejně zvláštní činost těch elfů když v České republice žádná ruská propaganda není.Pokud se nemýlím tak elfové mají za úkol nahlašovat příspěvky co jsou závadové podle nich.Odstranili mě už z několika diskuzích tak nevím zda můžou za mé vyšachování nějací starý příslušníci STB minulé doby nebo jejich následovníci marxistický elfové? Která varianta je pravděpodobnější???

  3. Pane Kučíku,
   co dělají Čeští elfové nám nemusíte obsáhle popisovat. To snad každý ví, vidí a může si snadno ověřit.

   Pokud váš „monitoring dezinformační scény“, kde vždy tepete vybrané osoby za jejich údajné prohřešky, není označováním daných osob za dezinformátory, jak píšete, tak vážně nevím, jestli si z nás neděláte neděláte tak trochu legraci…

  4. Pro koho to pak děláte? Jen tak, pro drobné udávání? Nebo jste placeni od kusu? Nelíbí-i se vám nějaký příspěvek, pak máte možnosti:
   – nevšímat se ho
   – napsat autorovi proč se vám nelíbí
   Ale vy děláte nějaké seznamy ala domovní důvěrnice pro případné dehonestování pisatele. Je mi to jedno, ale podobá se to činnosti drobných udavačů Stb. Jděte s tím do… vy víte kam.

  5. Jen ze zvědavosti jsem nahlédl na web ČE a hned první příspěvek mě ujistil, jak jsou tihle lidé manipulativní. Snaží se vzbudit dojem, že jde o nepřístojnou a závadnou věc – vydávají něčí ústavně zaručené právo na názor za „negativní ráncování“ 🙂 Nedávno jsem se dožadoval kontaktu, ale je to marné – a tím je pro mě řečeno vše, neboť za mých mladých let byl „anonym“ pro svou podstatu každým opovrhován.

  6. Myšlenka „Sympatizanti Ruska mohou mít k Rusku velmi negativní vztah“ je ještě větší majstrštyk než Svoboda je otroctví a Válka je mír. Kdo něco takového vážně vypustí z huby, patří do Bohnic.

 4. Jsem Goldsteinův agent. Sám jsem to nevěděl. Ideozločin je tak záludný. Vkrade se do tebe.

 5. Zásadní argumentační slabost konceptu "boje proti desinformacím" napsal:

  Internetový sběr psychometrických dat obrovských souborů uživatelů, jejich matematická metaanalýza a vývoj algoritmů založených na behaviorálních clustrech – primárně využívaných v reklamním průmyslu – umožnily v oblasti politiky řádovým způsobem masově zvýšit efektivitu ovlivňování veřejných postojů, od 60tých let nazývaném jako „mind programming“. Znovu tak otevírají zásadní otázku možnosti a proveditelnosti samotného demokratického konceptu. Pokud by platila teze, že v informačně řízené společnosti je lidské chování zásadním způsobem ovlivněno výběrem a strukturou informačních vstupů, za podmínek oslabení, či přímo zpřetrhání horizontálního informačního přenosu – sotva zbývá jaký prostor pro svobodnou většinovou volbu, na které je demokracie založena. V takovém případě by docházelo pouze k administrativnímu vytěsňování narativů v autentické mezilidské komunikaci, pokud jsou v rozporu se zájmy reálné moci v tom či onom geopolitickém okruhu. Zdá se, že platformy bojující proti desinformacím primárně nepořádají hon na „novinářské kachny“, které tuto civilizaci doprovázejí snad od vzniku knihtisku, aniž jim kdokoli soudný věnuje nějakou zásadní pozornost. Zajímají je právě především ony „horizontální vazby“. Svojí orientací na „deep fake“ je zajímají spíše narativy, které z ověřitelných faktů lidé sestavují. Zde se ovšem dostáváme na velice nejistou půdu, neboť hodnocení informací (a tedy i narativ, který je z nich vyvozen) tím kterým individuem, je určen nejen mírou úplnosti a „spinem“ předkládaného informačního vstupu, ale také individuálním mixem vědomostí, zkušeností, intelektu a povahy. Zatímco u jednotlivých faktů – „stavebních kamenů“ narativu lze jejich míru pravdivosti relativně spolehlivě ověřovat, u „narativu“ – tedy informační či názorové metastruktury, kterou z nich individuální jedinec sestavuje na podkladě individuální míry informovanosti a míry svého chápání světa – je tato černobílá binární optika „pravda – lež“ bezpředmětná. Neexistuje totiž jiný arbiter rozlišení pravdivosti, než právě mocenský záměr, který prosazovanou verzi reality neváhá podepřít „odbornými a historickými expertízami“ sociálních vědců, kteří jsou z principu vždy ve střetu zájmů a proto náchylní ke konjunkturálnímu chování. Není pochyb o tom, že uvedených okolností si jsou vědomy též konkurenční geopolitická centra a pokoušejí se o sofistikovanou propagandu. Nicméně – pokusy o řízení horizontální mezilidské komunikace, které v reakci na tuto skutečnost pozorujeme ve skutečnosti devastují možnost otevřené diskuze, bez které je demokracie nemyslitelná. Ve své bohulibé snaze o ochranu demokratických hodnot tito pánové a dámy v podstatě ničí základní podmínky jejich existence.

 6. Bojovat s desinformacemi se dá pouze informacemi.
  Nikoli seznamy nežádoucích, ostrakizací či cenzurou. Svobodní lidé totiž nikdy neakceptují informace, které jsou jim jakoukoli manipulací vnuceny. Hodlají si je svobodně vybírat dle vlastního rozmyslu. Vůbec pak již nelze cenzurou nahradit ztrátu vlastní důvěryhodnosti. Tu je si třeba vysloužit poctivou nestrannou dřinou ve prospěch ostatních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *