Chce Akční plán pro evropskou demokracii (EDAP) zavádět cenzuru?

Podívejte se, co chystá Evropská komise v rámci „boje s dezinformacemi“. Moderovaná diskuse k „Akčnímu plánu pro evropskou demokracii (EDAP)“ s eurokomisařkou Věrou Jourovou, zástupci Ministerstva zahraničních věcí SR, Ministerstva kultury SR, Marcelem Kolajou, europoslancem za Piráty, zástupcem firmy Google a dalšími. Diskuse se za naši iniciativu zúčastnil Vlastimil Veselý. Jeho dvě otázky zazní v čase 45:55.

Více informací o EDAP najdete na webu Evropské komise nebo v článku na Euractiv, kde se mj. píše, že EDAP je „příležitostí, jak posunout domácí debatu o dezinformacích a zacelit další díry v naší odolnosti, a to jak vůči vnějším vlivům, tak domácím dezinformátorům a politickým manipulátorům“.

Jeden komentář u “Chce Akční plán pro evropskou demokracii (EDAP) zavádět cenzuru?”

  1. Snahu o transparentnost v priorizaci obsahu lze opatrně přivítat. Otázka je, zdali jde o transparentnost vůči uživateli, či vůči regulatornímu orgánu EU. Pokud se „hlídání hlídače“ pouze přesune o etáž výše – pak by roli velkého bratra hrál EDMO. Termín „demonetizace šiřitelů desinformací“ zní v tomto kontextu poněkud děsivě (je zajímavé, jak si každý autoritář musí vytvořit vlastní „ptydepe, aby zakryl podstatu řečeného). Kouzlo bude v konkrétním provedení těchto dosti obecných floskulí. Pokud bude možno vypnout priorizaci a fact checking se omezí na komentáře, či doporučování zdrojů považovaných za „autoritativní“, nemám s tím problém. Manipulaci s followery nikdo v diskuzi nezmínil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *